Naslovna arrow Kuhinja arrow Članci arrow Služenje jela - praznična trpeza
Služenje jela - praznična trpeza Verzija za štampu
Od Administrator   

Trpeza za praznike, a pogotovo za doček Nove godine ili dana oko nje kao što su Badnje veče i Božić treba da bude blistava i praznična; Tada ne treba šredeti kristale, porcelan i svečane stolnjake.

Da bi sve ispalo kako treba, i bili zadovoljni i vi i gosti, isplanirajte svoje aktivnosti na vreme; I to od pozivanja gostiju pa do rasklanjanja stola.

Prilikom pozivanja gostiju obratite pažnju na to da imaju bar neke dodirne tačke, recimo da budu sličnih godina, sličnog obrazovanja i da imaju približno ista interesovanja. U suprotnom atmosfera može biti napeta.
Ako se gosti ne poznaju spontano ih upoznajte i rasporedite tako da mogu da se druže.
Svakog gosta i onog dragog i onog manje dragog dočekajte sa osmehom. Posvetite im isto vreme da bi se osećali podjednako dobrodošli. Kako pristižu tako ih poslužite aperitivom i bademima, kikrikijem, maslinama, slanim pecivom i sl.

Pre dolaska gostiju pipremite pribor za jelo, tanjire i salvete. Hleb isecite i poređajte u korpice. Piće stavite na vidno mesto a pored njega poređajte čiste čaše.

Hrana se služi sa leve strane. Sa desne strane dosipajte piće i sklanjajte korišćeno posuđe. Između predjela i glavnog jela poslužite vino i promenite tanjire. Ako je gost paralelno odložio nož i viljušku to znači da je spreman za novo jelo.

Pre posluživanja deserta sa stola uklonite sve što je nepotrebno (prazne čaše, pribor za jelo, tanjire), a mesto ispred svakog gosta očistite od mrvica. Zatim, svakom gostu stavite mali tanjir i pribor za kolače ili tortu.

Pritom treba znati da se jaja ne seku nožem. Kuvano jaje možete servirati u čaši a jede se viljuškom. U slučaju da se kuvano jaje služi u ljusci u posebnoj posudi onda ljusku na vrhu treba razbiti kašičicom. Ako se služi kajgana ili jaje na oko, jede se viljuškom. Ako je jaje servirano sa šunkom i sirom tada možete upotrebiti nož.

Salatu postaviti u tanjrić uz gornju levu ivicu tanjira. Salate se jedu samo viljuškom koja se drži u levoj ruci. A povrće se stavlja na tanjir sa mesom kao i sosevi.

Riba se jede odgovarajućim priborom i samo viljuškom ako se servira očišćena, u suprotnom, kosti se odstranjuju nožem uz pomoć viljuške. Ribu treba jesti prednjim zubima, da bi se osetile kosti.

Ako meso nije mleveno jede se viljuškom i nožem. Šniclu ne smete odmah celu da iseckate nego secite deo po deo. Ako je poslužen krompir uz meso ne smete da ga gnječite u sokovima od mesa ili sosovima.
Špagete namotajte na viljušku uz pomoć kašike, a najbolje je da krenete od ivice tanjira.

Veliki tvrdi kolači lome se rukom. Kremasti, čokoladni kolači i torte jedu se viljuškom. Sladoled se jede običnom ili specijalnom kašičicom. Koštice iz kompota ili voćnog kolača vraćaju se u kašičicu kojom jedete, a zatim u tanjirić.

Po završetku obroka pozovite goste da pređu u drugu prostoriju gde ćete poslužiti kafu ili piće.
Sto nemojte odmah raspremati. Pridružite se gostima i potrudite se da im uz muziku i razgovor bude što ugodnije.


 
(6 glasova)
AutorAutor: AdministratorObjavljenoObjavljeno: 19 Dec 2009
PosetaPoseta: 1256OmiljenoDodato u Omiljeno kod: 0 korisnika
Komentari
Dodaj Novi Pretraga
+/-
Dodaj komentar
Ime:
Email:
 
Websajt:
Naslov:
UBBCode:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
Morate navesti anti-spam kod koji stoji na slici.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

< Nazad   Napred >
Trenutno imamo 2710 članova i 6444 recepata / tekstova
Trenutno imamo 63 gostiju na sajtu i 1 člana na sajtu
kristijana
© 2005-2010 Everson. Svako neovlašćeno distribuiranje ili javno objavljivanje sadržaja ovog sajta je kažnjivo po zakonu!!! Recepti | Oglašavanje | Kontakt