Da pekmez (džem) prilikom pečenja ne bi izlazio iz kiflica,

džem treba uvaljati u mleveni keks.

Jogurt zamenjuje pavlaku

Jogurt uspešno zamenjuje pavlaku prilikom pripremanja različitih laganih sosova i preliva, naročito onih koji ne zahtevaju termičku obradu.

Za ukusniji pire

Pire krompir će biti ukusniji ukoliko mleko zamenite nezaslađenom i dobro zagrejanom slatkom pavlakom.

Ako vam je potrebna kisela pavlaka

za pripremu nekog kuvanog jela, a nemate je, kao zamena može poslužiti mešavina malo mleka, pola kašičice brašna i kašika soka od limuna.

Bela dekoracija za keks

Umutiti 1 belance i 150 g šećera u prahu. Umešati 3 kapi soka od limuna. Smesu staviti u plastičnu kesu sa odsečenim vrhom i ukrašavati keks (bele grančice, srce...).

Meso vam je malo pregorelo

a tečnost u kome se dinstalo je postala gorka? Izvadite meso iz posude, tečnost prospite pa naliti malo supe od kocke, dodati nekoliko kašika vina, vratiti meso u ovu tečnost i nastaviti pečenje dok meso ne omekša.

Prilikom pranja meso

nikada ne treba ostavljati da dugo stoji u vodi jer će izgubiti dobar deo dragocenih sastojaka.

Sosovi

-Topli sosovi se uglavnom poslužuju uz testeninu i meso i to uz pečenu ili dinstanu teletinu. Uz živinu ili ribu idu svetli sosovi a uz govedinu i divljač idu tamni sosovi.
- Hladni sosovi (odnosno prelivi za salate i začinski sosovi, čija je osnova majonez i vinegret), najbolje idu uz salate i hladna jela i predjela.

Kolač od lisnatog testa bolje će se listati

i biće vazdušastiji ako ga stavite u rernu zagrejanu na 220 stepeni C, a pored njega plitku šerpicu sa vodom.

Blistav šporet

Krpu umočiti u koka-kolu i istrljati mrlje na šporetu. Ceo štednjak očistiti - blistaće. Posebno je koka-kola dobra za štednjak sa keramičkom pločom.

Kad pečete meso koje je dugo stajalo u zamrzivaču,

stavite pored njega nekoliko kriški korena celera i pecite zajedno. Meso će biti ukusnije.

Keramika propušta vodu

Posuda od keramika ponekad propušta vlagu, pa čak i tečnost. Da biste to sprečili, pre nego što upotrebite takvu posudu, sa unutrašnje strane je dobro namažite maslinovim uljem. Ostavite da se "osuši" nekoliko dana, pa je tek onda upotrebite.

Raskuvani pirinač nemojte baciti, napravite od njega prženice.

Pirinču dodajte 1 jaje, 2 kašike prezle, kašiku sitno iseckanog peršuna, malo bibera i soli. Sve dobro izmešati i kašikom vaditi pomalo smese pa kratko propržiti na zagrejanom ulju sa obe strane.

Ribizle

Ribizle ćete brzo i lako skinuti sa grančica pomoću viljuške.

Kako prepoznati kuvana i sveža jaja

Sveža jaja se razlikuju od kuvanih po tome što kad ih zavrtite na ravnoj površini kuvana jaja se okreću pravilno a sveža ne.

Kuvanje i prženje jaja

Kada pripremate tvrdo kuvana jaja u vodu dodajte malo soli i onda neće pući. Ako je neko jaje puklo u vodu dodajte malo sirćeta i belance neće iscureti.
Kuvana jaja ćete lakše oljuštiti ako ih nakon kuvanja ocedite i prelijete hladnom vodom i ostavite da odstoje na sobnoj temperaturi.
Ukoliko ulje pred prženje posolite, lakše ćete ispržiti jaje na oko.
Omlet će biti bogatiji ako prvo izmutite belanca i postepeno dodate žumanca.

Spanać

Ako nije mlad spanać treba očistiti od drškica. Kuvan i oceđen spanać smestite u staklene ili porculanske posude jer metalne mogu da oksidiraju.

Obogatite peciva

Obogatite peciva i kolače biljnim vlaknima tako što ćete zameniti 130 g običnog brašna istom količinom ovsenog brašna.

Ostaci vina

Ostaci vina se zamrzavaju u plastičnim kalupima za pravljenje leda. To je upravo potrebna količna koja se koristi za pripremu pikantnih soseva.

Soda bikarbona upija neprijatne mirise.

Stavite sodu bikarbonu u otvorenu posudicu u vaš frižider, u kupatilo (možete dodati i nekoliko kapi ulja lavande, mente, limuna i slično) ili u druge prostore u vašem domu, jer ona upija neprijatne mirise.

Mleveno meso

Mleveno meso imaće mnogo bolji ukus ako u smesu umesto raznih začina stavite mleveni crni luk.

Prženje ili pečenje semenki i koštunjavih plodova

Pržene ili pečene semenke i koštunjavi plodovi dobiće intenzivniju aromu i boju. Pecite ih u teflonskom tiganju bez dodavanja masnoće, sve dok ne dobiju zlatnosmeðu boju. U toku prženja ih pažljivo mešajte a tiganj sa bedemima isečenim na listiće samo prodrmajte. Propržene semenke i koštunjave plodove ne ostavljajte u tiganju da se hlade već ih odmah prebacite u drugu posudu.

Hrskavo pečenje

Pečenje će biti hrskavo, ako se meso prilikom pečenja prelije pivom.

Sirće u kuhinji

Ako se sirće doda u meso omekšaće ga. Ako se doda u hleb i pecivo onda će oni biti hrskavi, a i belanca će se lakše ulupati sa kašičicom sirćeta.

Sveža šunka

Isečena šunka će duže zadržati svežinu ako površinu premažete izmućenim belancima.

Da voćna torta ne omekša

Voćna torta neće previše omekšati ako testo pre pečenja premažete izmućenim belancima.

Belance u zamrzivaču

Belance se može čuvati u zamrzivaču tokom cele godine. Tako pripremljeno belance može se koristiti za pripremu puslica.

Ukusniji sutlijaš

Sutlijaš će biti ukusniji i bogatiji ako pažljivo dodate nekoliko kašika izmućenih belanaca.

Potočarka i...

Od divljih travčica možete pripremiti ukusne zalogaje.
Potočarku kombinujte sa voćem; Veoma ukusne su i palačinke sa listovima potočarke. Gurmani vole da oplemene krem čorbe i sosove listovima potočarke. Od sremuša možete dobiti ukusan namaz ako ga pomešate sa sirom. Koprivu spremite kao što spremate spanać. A od maslačka možete napraviti zdravu salatu.

Krckav suvi kolač

Suvi kolač biće ukusan i krckav ako preko podmazane podloge pospete šećer u kristalu.

Priprema karfiola za kuvanje

Kada operete karfiol, odstranite spoljašnje zelene listove, a glavicu razdvojite na cvetove. Jestivu peteljku isecite na jednake delove, pa onda (bez obzira da li karfiol kuvate, blanširate ili dinstate) obradu započnite od isečenih peteljki jer je njima potrebno duže kuvanje zbog čvršće strukture koju poseduju.

Komorač

Svi delovi komorača - lukovica (koren), stabljike i listovi upotrebljavaju se u ishrani. Prilikom pripreme, nožem odseći stabljike i dno lukovice a spoljašnje listove lukovice baciti. Kratko isprati i narezati na kriške podužini za dinstanje ili na tanke ploške za salatu. Stabljika se koristi za pripremu sosova ili za dekoraciju jela.

Pirinač

Pirinač ne sadrži sve potrebne aminokiseline, materije od kojih se u organizmu stvaraju belančevine, pa ga je neophodno kombinovati sa mahunarkama, da se dobije celovit unos svih potrebnih aminokiselina.

Lagana večera

Večera treba da bude lako svarljiv obrok uzet najmanje dva ili više časova pre spavanja. Procesi varenja su usporeni tokom sna pa zato obok uzet neposredno pre spavanja može stvoriti osećaj težine u želucu.

Ukusan riblji filet

Riblji filet, kada se peče u rerni, imaće bolji ukus ako ga prekrijete limunovom korom i raznim začinskim biljem.

Pažljivo sa soja sosom

Kada pripremate jela sa soja sosom imajte u vidu da je slan i zato ga koristite oprezno.

Maslinovo ulje

Maslinovo ulje sačuvaće ukus i nutritivna svojstva ako se drži u tamnoj neprovidnoj ambalaži, daleko od svetlosti i izvora toplote. Najbolje ga je dodati u jelo odmah nakon kuvanja.

Pravilno čišćenje ribe

Ribi odseći peraje, očistiti od krljušti, odstraniti utrobu i crnu trbušnu kožicu, pa onda oprati pod mlazom tekuće vode.

Pečeno meso održaće se duže

Pečeno meso neće promeniti svoj ukus i održaće se duže ukoliko se stavi u staklenu posudu i zalije rastopljenom mašću.

Štrudla sa jabukama

Kada se štrudla peče fil često iscuri; Zato je treba peći na foliji, na ovaj način pleh ostaje čist.

Mrlje od sveće

Mrlje od sveće prvo osturžite a zatim preko mrlja stavite upijajuću hartiju, pa preðite mlakom peglom. Upijajuću hartiju menjajte sve dok se mrlja ne ukloni.

Osvežite boju crnog somota

Somot crne boje osvežićete trljanjem presečenom glavicom crnog luka. Pritiskajte snažno pri trljanju sve dok somot ponovo ne pocrni.

Cveće

Cveće je skupo pa se zato treba postarati da ono što duže traje. Prvo treba ukoso odseći stabljiku cveta i ovlaš je oprljiti na plamenu sveće ili šibice. Time se sprečava prodiranje bakterija i gljivica koje se brzo razmnožavaju u vodi i potpomažu truljenje stabljike i cveta.
Da li ste znali da samo ružu i karanfil možete osvežiti prskanjem vode, ostalom cveću to ne prija.
Uveli cvet ćete još jednom osvežiti ako mu celu stabljiku potopite u vodu a krunicu uvijete u suvu hartiju. Cvet će tako ostati duže svež.

Brokoli

Brokoli treba čuvati u frižideru na temperaturi od 4 stepena, jer na sobnoj temperaturi brzo uvene. Kad se kuva u većoj količini vode gubi vitamine, zato ga je bolje pripremati na pari, u mikrotalasnoj ili pržiti u tiganju. Osim svežeg nutritivno je podjednako cenjen i duboko zamrznut brokoli.

Priprema spanaća

Obavezno spanać oprati u hladnoj vodi i očistiti drškice. Kada se skuva, baciti vodu u kojoj se kuvao i kratko potopiti u hladnu vodu da bi sačuvao lepu zelenu boju. Nakon toga ga dobro ocediti i istisnuti višak tečnosti iz njega.

Sveža jaja

Jaja u frižideru mogu ostati sveža do mesec dana, ali ih ne treba držati u vratima jer će biti izložena toploti svaki put kad se vrata otvore. Najbolje ih je staviti u kartonske kutije ili drugu pogodnu ambalažu koja će sprečiti isušivanje jaja i upijanje mirisa iz frižidera. Jaja se u ambalažu stavljaju tako da budu okrenuta nadole.

Miris vanile

Miris slatkih kremova, pudinga i sladoleda biće opojniji ako se šipka vanile stavi u mleko koje vri i ostavi u njemu oko sat vremena. Danas se koriste i esencija vanile, mlevena vanila ili šećer aromatizovan vanilom.

Tabasko sos

Tabasko sos koristi se da bi jela bila pikantno ljuta. Međutim, začine treba koristiti umereno, posebno ako su namirnice kvalitetne, sveže i nežnog mirisa i ukusa. Jer previše začina potiskuje izvorne mirise i ukuse što može loše delovati na jelo.

O kiselom kupusu

Kiseli kupus se obilato koristi u domaćim zimskim jelima. Pogodan je kao prilog uz pečenu perad, ali i uz kobasice i pečenu svinjetinu.

Vrganji

a posebno sušeni, idealne su pečurke za rižoto. Pre pripreme potopiti ih u vodu i omekšane sušene pečurke dodati pre dodavanja pirinča.

Čuvanje kolača

Sitne kolače treba čuvati odvojeno da se arome ne bi pomešale. Hrskav keks držati u hermetički zatvorenim posudama. Keks sa bademom ostaće mekan, ako ga čim se ohladi, stavite u posudu sa zatvaračem.

Rižoto možete pripremiti do pola

sa manje supe i staviti ga u frižider. Pre serviranja naliti ga supom i ukrčkati do kraja. Dodati kako je predviđeno parmezan i maslac i odmah poslužiti.

Spanać je najbolje kuvati

u ključaloj vodi 5 minuta. Nakon toga, ga ocediti i preliti mlazom hladne vode. Ponovo ocediti i staviti u staklenu ili porcelansku posudu jer će u metalnoj oksidirati.

Kuvanje krompira

Krompir koji se kuva u ljusci treba pre kuvanja, nekoliko puta, ubosti viljuškom pa će se proces kuvanja ubrzati. Zatim, kad se skuva krompir staviti u hladnu vodu da bi se lakše oljuštio.

Svežina ribe

Prilikom kupovine ribe obratiti pažnju na njenu svežinu. Sveža riba mora da ima bistre oči, crvene škrge, kljušt koja je čvrsta i ne otpada. Na pritisak prsta riblje meso mora imati čvrstinu i po prestanku pritiska treba da se vrati u prvobitan položaj. Pritom riba ne sme imati neugodan miris.

Posle prženja ribe

isprženu ribu obavezno staviti na nekoliko slojeva papirnog kuhinjskog ubrusa da bi se uklonio višak masnoće. Riba se može pripremiti i u specijalnim posudama gde se namirnice kuvaju na pari ili u minimalnoj količini vode.

Miris ribe

Neprijatan miris ribe uklonićete sa ruku ako ih dobro istrljate solju i operete hladnom vodom. Sudove koji mirišu na ribu prvo dobro istrljajte talogom od crne kafe a nakon toga ih isperite hladnom vodom.

Miris luka

Da biste uklonili neprijatan miris crnog luka sa ruku, istrljajte ih talogom od crne kafe. Nož kojim ste seckali crni luk neće neprijatno mirisati ako ga odmah operete i zagrejete nad plamenom.

Miris kupusa

Da biste izbegli neprijatan miris koji se širi prilikom kuvanja kupusa, kelja ili karfiola obavezno ih kuvajte sa komadom tvrdog hleba umotanog u platnenu kesicu.

Miris duvana

Ako se u sobi oseća miris duvanskog dima, ostavite preko noći u sobi, 2-3 vlažna peškira i ujutru se smrad neće osećati. Ali ako ste strastveni pušač onda se ustajali miris na ovaj način neće izgubiti.

Najlakše pripremanje liganja

Kolutove liganja uvaljati u brašno pa pržiti u dubokom ulju. Cele očišćene lignje mogu se peći na roštilju a za salatu skuvati lignje i iseći po izboru.

Sami napravite prezle

koje možete koristiti u poslasticama. Napravite prezle od nekog finog peciva slakastog ukusa ili od kajzerica. Prvo ih ostavite nekoliko dana da se osuše a onda ih sameljite na mašini za mlevenje oraha.

Pranje zelene salate

Listove zelene salate najbolje je prati jedan po jedan, pod jakim mlazom vode. Naravno lakše ih je oprati kad se svi zajedno potope u vodu, ali se tako brže rastvaraju hranljive materije iz listova i nepovratno se gube zajedno sa prljavštinom.Salatu takoðe ne smete iseckati pre pranja jer će se tako korisni sastojci izgubiti iz nje.

Pranje mesa

Meso treba prati u komadu i to što kraće. Tek potom ga iseći na komade da se sa vodom ne bi isprali hranljivi sastojci. Posle pranja meso obrisati i onda staviti da se prži ili peče. Ako se meso kuva brisanje nije potrebno.

Krofne će biti vazdušastije

i upijaće manje masnoće prilikom prženja, ako se u testo doda kašika sirćeta.

Barenje povrća

Brokoli, grašak ili boranija ne kuvaju se predugo. Treba ih ubaciti u ključalu slanu vodu na pet minuta i brzo ohladiti hladnom vodom da bi sačuvali lepu boju.

Meso na roštilju

će se ravnomernije peći ako se po ćumuru prospe šaka-dve krupne soli da bi se žar ujednačio.

Meso se neće lepiti

za rešetke roštilja ako se pre svake nove ture pečenja, roštilj premaže vinskim sirćetom.

Da bi krompir bio sočniji

Potrebno je krompir iseći na kolutove iste debljine i pažljivo poređati u pleh, a onda ga preliti mlekom i pavlakom.

Zamrznuto meso

koje je stajalo nekoliko meseci u zamrzivaču često dobije neprijatan miris. Ovo ćete ublažiti ukoliko meso kuvate sa nekoliko kriški celera.

Ne treba prati jaja

ako se odmah ne upotrebljavaju, jer će se pranjem odstraniti sloj koji je prirodna odbrana od mikroba.

Predmete od slame

Predmete od slame najbolje ćete očistiti limunovim sokom.

Postavljanje sveće u čirak

Ako sveća ne može da se uglavi u svećnjak, stavite njeno dno na trenutak u vrelu vodu. Nakon toga ćete je lako uglaviti.

Da jaja ne izgube oblik

Ako želite da jaja ne izgube oblik pri prženju "na oko" , pre nego ih razbijete zamočite ih u vodu kojoj je dodato malo sirćeta.

Da uglavite sveću

Ako sveću ne možete uglaviti u svećnjak, stavite dno sveće u vrelu vodu.

Očistiti noževe

Noževe ćete lako očistiti ako ih protrljate presečenim krompirom.

Naoštriti makaze

Ukoliko se vrh makaza za nokte istupio presecite njima nekoliko puta komadić šmirgl hartije.

Otrovan beli luk

Beli luk može biti otrovan ako dugo stoji. To možete oceniti, po boji, ne sme biti žut.

Kuvanje pšenice

Žito pre pripremanja treba oprati i potopiti u vodu da omeška, a onda će se lakše skuvati i biti ukusnije.

Pržene lignje biće jednako ukusne

ako se prilikom prženja prekriju poklopcem da ne prskaju. Posle dva minuta nakratko podignuti poklopac i okrenuti lignje, pa opet brzo poklopiti i pržiti još minut-dva.

Da bi proverili da li je kvasac dobar za upotrebu,

uzmite jedno malo parče i ubacite ga u sud sa vrelom vodom. Ako se kvasac pojavi na površini znači da je još uvek dobar za upotrebu.

Ako vam se meso koje ste kupili učini žilavim,

natrljajte ga solju i sodom bikarbonom, pa ga ostavite da odstoji izvesno vreme. A ako ga kuvate dodajte u vodu u kojoj se kuva čašicu ruma.

Kada meso ili povrće želite peći u aluminijumskoj foliji,

stavite ga na sjajniju stranu, a onda krajeve pažljivo savijte da ne iscuri sok u toku pečenja.

Korica na pečenom kiselom testu biće lepša

ako je premažete umućenim žumancetom ili belancetom umućenim sa kašikom mleka i na vrh noža soli.

Kuvano meso ne vaditi iz čorbe

odmah po kuvanju, već ga ostaviti do serviranja.

Da li je ulje dovoljno zagrejano?

Da li je ulje u kome ćete pržiti krompiriće ili jaja dovoljno zagrejano, znaćete ako u ulje ubacite drvenu čačkalicu, pa ako se oko nje obrazuju mehurići vazduha ulje je dovoljno zagrejano.

Mleveno meso biće vazdušastije

, ako se pomeša sa nemasnim krem sirom, umesto sa prezlama ili hlebom.

Džigerica će biti mekša i ukusnija

ako se na svako parče pre prženja sipa po nekoliko kapi vinskog sirćeta. Ne treba je soliti pre prženja, nego posle, jer će biti žilava.

Ulje u tiganju neće prskati

ako u njega prvo stavite malo soli, pa tek onda ulje.

Meso treba prati na brzinu,

pod tekućom vodom. Nikada ga ne treba držati u vodi, jer će izgubiti veliko deo važnih sastojaka.

Sušeno povrće najbolje će se sačuvati,

ako u posudu u kojoj ga držite stavite kašičicu soli i hermetički zatvorite.

Pileće meso imaće hrskavu koricu

ako se tokom pečenja preliva limunovim sokom razblaženim u malo vode.

Ljušćenje mladog krompira

Kora mladog krompira je veoma tanka pa je možete lako skinuti sunðerom za pranje posuða, umesto nožem. Ako ga kuvate neoljuštenog, možete ga oljuštiti nežnim trljanjem pod mlazom vode.

Umesto paradajz pelata

Umesto paradajz pelata, možete koristiti svež, oljušten paradajz. Najlakše ga možete oljuštiti ako ga krstasto zarežete na sredini i kratko potopite u ključalu vodu.

Više soka od limuna

Ako vam je potrebno više soka od limuna od onog što imate, postojeću količinu možete udvostručiti ako je je prelijete sa onoliko vrele vode koliko ima soka od lmuna i ostavite nekoliko minuta da odstoji.

Sačuvajte svežinu limuna

Ako želite da sačuvate sveže limunove zatrpajte ih u dublju činiju sa pirinčem. Limun će tako dugo ostati svež.

Da bi escajg, čaše i posuđe od rostfraja očistili od kamenca,

isperite ga nakon pranja u alkoholnom sirćetu i vodi. Onda ga ispolirajte suvom krpom - dobiće blistav sjaj.

Odlaganje jakni

Najpre otkopčajte svu dugmad, a zatim celu jaknu, osim rukava, izvrnite na naličje. Presavijte jaknu uzdužno na leđima, a zatim popreko. Na kraju dlanovima izravnajte nabore.

Ako se konzerva teško otvara

Ako vam se konzerva teško otvara, treba lim omekšati na taj način što ćete ga zagrejati peglom. Stavite peglu na konzervu, uključite je i ostavite nekoliko minuta. Nakon toga, konzerva će se lako otvoriti.




Komentari