Za bolje pamćenje žalfija


Ako imate problem sa pamćenjem, jednom dnevno pijte čaj od žalfije, preporučuju naučnici.


Čaj za umirenje bolnog grla


U lonac staviti 3 šolje vode, 1 kašiku suvog korena sleza i 1 kašiku kašiku svežeg iseckanog đumbira pa kuvati u pokrivenom loncu na laganoj vatri oko 5 minuta. Skloniti sa vatre i dodati 2 kašičice suve nane. Pokriti i ostaviti da tako odstoji 10 minuta. Procediti, zasladiti medom (ako želite) i pijte po potrebi toliko često koliko je neophodno.

Čaj protiv gasova - bosiljak


40 g suvog bosiljka preliti 1 l ključale vode. Ostaviti da odstoji 20 minuta i onda procediti. Piti 1 šolju čaja posle glavnih obroka.


Breza


U proleće u mesecu februaru i martu sakupljaju se mladi još nerazvijeni pupoljci breze. Oni su obavijeni kožastim tamnocrvenim listovima. Lepljivi su, nagorki i aromatični. U sebi sadrže oko 5 % etarskog ulja.Pored pupoljaka koriste se i kambijalni sok iz mladog drveta breze koji se dobija bušenjem svrdlom plitkih otvora na donjem delu stabla breze. Sok od breze je bezbojna tečnost prijatnog ukusa.Pupoljci breze se koriste kao aromatik, diuretik i holeretik a u kozmetici se koristi za izradu šampona.Brezin sok sadrži invertni šećer, jabučnu i limunsku kiselinu i pije se protiv upale bubrega, bešike i reume.

Brusnica protiv upale bubrega i bešike


30 g lišća brusnice,
1 kašika meda,
1/2 l vode.
Lišće brusnice staviti u vodu i kuvati sve dok se količina tečnosti ne prepolovi. Procediti i dodati veliku kašiku meda.
Piti toplo 3 puta na dan, posle jela, po 1 šolju. U slučaju hroničnih upala čaj treba piti duže vreme.

Celerom – protiv hipertenzije


U slučaju hipertenzije treba smanjiti količinu kalorija, masti i soli koja se unosi u organizam. Osim toga obavezna je fizička aktivnost, a može pomoći i celer koji ima snažno antihipertenzivno dejstvo, kao uostalom i beli luk.

KANTARION ili GOSPINA TRAVA - hypericum perforatum


Kantarion je višegodišnja zeljasta biljka, visoka do 100 cm. Cvetovi su žute boje smešteni na vrhu stabljike.
Kantarion je vrlo rasprostranjena biljka koja raste na sunčanim livadama, na pustom i neobraðenom zemljištu i na ivicama šuma. Najbolje vreme berbe je maj i jun. Lekoviti deo biljke su cvetovi i listovi.
Kantarion se odvajkada u narodu upotrebljava spolja protiv posekotina, opekotina, hemoroida, za zarašćivanje rana i kao antiseptik, zatim kod mnogobrojnih reumatskih oboljenja, a iznutra protiv bolova jetre, želuca, proliva, nekontrolisanog mokrenja itd.
Ulje se koristi na taj način što se njime mažu rane, posekotine, opekotine i druge ozlede ili se tim uljem natopi gaza pa se ozleðeno mesto prekrije. Etarsko ulje od kantariona deluje protiv crevnih parazita. Fenolska jedinjenja koja se nalaze u kantarionu imaju izraženu antibakterijsku moć. Kantarion je takoðe dobar za lečenje umerene i blage depresije.
Ova lekovita biljka dobra je u lečenju i ublažavanju depresije. Već posle prve sedmice redovnog svakodnevnog ispijanja čaja od kantariona ili jedne kašičice kantarionovog ulja, rezultati su primetni.
Ova biljka ne izaziva nikakve neželjene efekte ili "zavisnost" što je često slučaj sa lekovima protiv depresije.

Šišarke bora - protiv BOLOVA U KIČMI I KOSTIMA


7 šišarki od bora,
1 dl domaćeg crnog vina.
Šišarke bora prelitti vinom i ostaviti da odstoji na hladnom 7 dana. Zatim, procediti i piti ujutro i uveče po malu kafenu šoljicu.
Napomena: Drugu dozu napraviti, čim se počne sa upotrebom prve doze.

Kiselo zelje - jetra, kožne bolesti


Čaj od lišća kiselog zelja koristi se za poboljšanje rada jetre. Kiselo zelje je takoðe, našlo spoljašnju i unutrašnju primenu kod kožnih bolesti.

Hrast - tuberkuloza, srčana oboljenja


Mlado lišće i koru hrasta skupljati u proleće. Čaj od lišća koristi se za lečenje tuberkuloze, srčanih oboljenja, kao i za čišćenje i jačanje krvi. Pored toga koristan je protiv promuklosti i upale grla.

Ehinacea i beli luk - protiv prehlade i gripa


Ako osećate da vas hvata prehlada, probajte odmah sa ehinaceom i belim lukom, jer imaju dokazano antivirusno dejstvo...Jedna od najdelotvornijih biljka je Ehinacea, koja brzo i efikasno podiže odbrambene sposobnosti organizma.
Ehinaceu su koristili još indijanci kao lek protiv rana prouzrokovanih kožnim prištevima, aknama i promrzlinama, kao i protiv ugriza zmija.
Ova biljka je iz porodice Asteraceae, ima šuplju stabljiku i dostiže do 100 cm visine. Listovi su uski, duguljasti i pokriveni sitnim dlačicama. Cvet je ljubičaste boje. Gaji se i kod nas, a lekoviti deo biljke je koren.
Priprema čaja:
Oko 40 g iseckanog korena ehinacee staviti u 1 litar ključale vode. Uzimati 3-5 čaša dnevno.

Recept protiv loše probave


Od Marice
Ovaj recept provereno pomaže.
Uzeti supenu kašiku svežeg pšeničnog zrna i samleti ga, izmešati ga sa 100 g kisele pavlake i dodati kašiku kima. Tako sveže pojesti za doručak. Nastaviti sa uzimanjem ove mešavine sve dok ne nestanu problemi s probavom. Na neke ne deluje baš prvi dan, pa budite uporni par dana.


Eliksir za boji apetit i probavu


Maslačak (100 ml soka),
18 ml alkohola od 90%,
15 g glicerina,
17 ml vode.
Maslačak dobro oprati i iscediti kako bi se dobilo 100 ml svežeg soka. U sok dodati alkohol, glicerin i vodu.
Uzimati 1-2 kašike dnevno, posle jela.
Umesto svežeg soka od maslačka možete uzeti vodeni ekstrakt korena maslačka i to 1 do najviše 5 ml (1 kafena kašičica) dnevno.
Ovaj eliksir povoljno deluje na probavu i poboljšava apetit.

Orahov list - JAČANJE NERAVA I SPREČAVANJE ZNOJENJA


300 g orahovog lista,
300 g mekinja.
Staviti 2 šake mekinja i 2 pune šake orahovog lista u pamučnu kesu. Preliti sa 12 velikih čaša vode, pa staviti na vatru. Kad proključa, ostaviti da polako vri još 15 minuta.
Tečnost sipati u posudu za pranje nogu. Doliti hladnu vodu, tako da bude prijatna za pranje. Držati noge u vodi 20 minuta. Postupak ponavljati 3 nedelje.

Orah za jačanje krvi


Lišće oraha skupljati u martu.
Čaj od mladog lišća koristi se za čišćenje i jačanje krvi, za dobru probavu i jačanje želuca. Osim toga, koristan je kod krvarenja zuba i rahitičnih oboljena kostiju.

Za obolele desni


3 supene kašike lista žalfije preliti sa 1/2 l ključale vode, pa poklopiti i ostaviti da odstoji preko noći. Ujutro procediti i dobijenom tečnošću ispirati usta i desni.
Čaj držati što duže u ustima.


Aloja Vera


Ekstrakti lista ove biljke u obliku tečnosti ili gela korisni su za lečenje raznih infekcija i kožnih oboljenja, kao i za jačanje imuniteta.
Organi na koje najbolje utiče aloja vera u obliku sirupa su: štitna žlezda, krajnici, stomačni organi, koža i koštana srž. Aloja vera štiti i od raznih vrsta alergija, a dobra je i kod bolesti povezanih sa lošim varenjem.


Za bolji imunitet


Preventivno ili kod pada imuniteta dobro je konzumirati salatu od listova: maslačaka, spanaća, sremuša, zelene salate, koprive i borovnice.
Sve dobro oprati, iseckati i pomešati.
Preliti maslinovim uljem i nemasnim jogurtom. Salatu ne soliti.


Peršun


Koren peršuna vaditi u rano proleće.
Koristi se protiv nadimanja, umiruje grčeve i olakšava tegobe kod menstruacije.
Protiv nekontrolisanog mokrenja - seme peršuna
1 kašika semena peršuna,
1/2 l vode.
U vodu dodati seme peršuna, pa kuvati 20 minuta. Procediti i piti mlako više puta u toku dana.

Estragon


Je višegodišnje lisnato povrće, čiji se mladi listovi upotrebljavaju kao začin u jelima ili salatama, a može se od njih pripremiti salata.
U lekovite svrhe koriste se listovi ili se tokom cvetanja seku grančice desetak centimetara iznad zemlje sa lisnim izdancima i cvetom.
Čaj od listova ili cvetnih izdanaka dobro je sredstvo za jačanje apetita, naročito rekonvalescenata. U narodnoj medicini koristi se protiv svih vrsta kataralnih, kao i oboljenja izazvanih nepravilnom razmenom materija.
Čaj od estragona aktivira rad bubrega i izlučivanje mokraće, što je korisno za starije ljude koji pate od vodene bolesti. Takoðe, normalizuje menstrualni ciklus.
Kao začin koristi se za kiseljenje zelenog paradajza, krastavaca, mariniranih pečuraka i kupusa.

Protiv katara debelog creva


Samleti sitno 4 kašike pirinča, 1 kašiku borovnice i 2 kašike korena koprive.
Preliti 1 l ključale vode i posle 2 sata procediti. Zasladiti medom od heljde i piti tokom dana.


Problemi sa varenjem


Stomačne tegobe se mogu umiriti čajem od svežih ili suvih listova kamilice, nane ili matičnjaka. Čaj treba piti u gutljajima, a ne odjednom.
Kad tegobe nastanu zbog velike količine ili zbog teške hrane, treba piti čajeve od gorkih biljaka kao što su lincura, anðeoski koren, vermut, hmelj i detelina. Da bi se stomak opterećen teškom hranom rasteretio, dobro je posle obroka pojesti voćnu salatu koja sadrži ananas i papaju.
Pomaže i čaj od suvih komadića korena maslačaka ili hajdučke trave. Koren treba preliti vrelom vodom i piti dok je čaj topao.


Protiv grčeva u stomaku


Čaj od hajdučke trave koristi se za lečenje hemoroida, kao i protiv grčeva u stomaku.
Priprema: Preliti 3 gr hajdučke trave 1 l ključale vode. Poklopiti i ostaviti tako 5 minuta. Procediti i piti 3 šolje dnevno.


Protiv upale mokraćnih puteva


Uzeti po 50 g: lista breze, žalfije i medveðeg grožða. Tome dodati po 50 g: cveta belog sleza i rastavića. Sve dobro izmešati.
3 supene kašike ove mešavine preliti sa 1/2 l ključale vode, poklopiti i ostaviti preko noći. Sutradan procediti i piti u malim količinama celog dana umesto vode.


Za regulisanje stolice


Kim je dobar pokretač lenjih creva, tj. deluje kao laksativ.
Kim osušiti u pećnici, samleti ga i dodavati po malo u jelo, pri kraju pripreme.
Dobri prirodni lekovi protiv opstipacije tj. zatvora su bokvica i ravedski koren (Rhabarbera), kao i sirup od jasena koji sadrži D-manitol; Ova supstanca dovodi neophodnu vodu u creva i tako razreðuje stolicu. Treba 2 puta dnevno uzimati po 1 kašičicu ovog sirupa, a posle toga popiti oko 1/2 l negazirane mineralne vode.


Protiv KAŠLJA I PROMUKLOSTI - SIRUP OD ORAHA


3 zelena oraha,
2 lista lovora,
1 glavica crna luka,
1 litar vode,
1 limun,
med.
U 1 litar vode staviti orahe, lovor, crni luk i ljusku od jajeta. Kuvati dok ne ostane 1/2 tečnosti.
Ohladiti sirup, pa zasladiti medom i dodati sok od limuna.
Ovaj sirup piti 3 puta dnevno po kašiku posle jela.

Med i čuvarkuća - posle obilnih gozbi


500 g meda,
300 g listova čuvarkuće.


Samleti oprane listove čuvarkuće, pa dodati med. Smesu promešati i ostaviti nekoliko dana da odstoji.
Konzumirati kašičicu smese na prazan stomak. Nakon toga ne jesti naredna dva sata.


Zimi zbog smanjene fizičke aktivnosti dolazi do povećanog zadržavanja štetnih materija u organizmu. Smesa od meda i čuvarkuće ubrzava metabolizam i čisti telo od svih štetnih materija. Upotreba ove smese posebno je blagotvorna posle obilnih gozbi.




Komentari